Strona główna >> Działalność gospodarcza >> Formy opodatkowania działalności


   

Jaką wybrać formę opodatkowania działalności gospodarczej?


Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma do wyboru kilka sposobów, w jaki będzie rozliczana z podatków:


Wybór właściwej formy opodatkowania zależy od skali i rodzaju prowadzonej działalności. Każda z wymienionych form opodatkowania ma swoje wady i zalety. Należy dobrze rozważyć swój wybór, ponieważ ich zmiana nie może być dokonana w dowolnym czasie, lecz wymaga pewnych formalności, które są określone szczegółowo w przepisach podatkowych.

   

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jeżeli przedsiębiorca nie wybrał innej formy opodatkowania, podlega ustawowo opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. W zalezności od wysokości osiagniętego dochodu stawka opodatkowania jest zmienna i wynosi 18% lub 32%. Do ewidencji przychodów i kosztów służy podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to uproszczona forma księgowania, którą mogą stosować osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, jeżeli przychody nie przekroczyły w przeliczeniu kwoty 1,2 mln euro.
>> więcej o Podatkowej księdze przychodów i rozchodów

   

Podatek liniowy

Opodatkowanie stawką liniową polega na opodatkowaniu dochodu przedsiębiorcy jedną stawką podatku dochodowego w wysokości 19% niezależnie od jego wysokości.

   

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi osiągnięty przychód z działalności gospodarczej, a nie dochód jak w wyżej wymienionych formach opodatkowania. W zależności od rodzaju osiagniętego przychodu różna jest stawka opodatkowania. Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać w 2015 roku przedsiębiorcy, którzy w 2014 roku uzyskali przychody nieprzekraczające 626.880 złotych, czyli 150.000 euro przeliczone kursem z 1 października. Jeśli przychody podatnika opodatkowanego ryczałtem nie przekroczyły w roku ubiegłym kwoty 104.480 zł, może on rozliczać podatek kwartalnie. Rozliczenie roczne PIT-28 składa się do 31 stycznia.
>> więcej o Ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

   

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania. Niestety możliwości jej zastosowania są ograniczone do niewielu rodzajów działalności, przy których trzeba spełnić kilka warunków. Jest to najmniej pracochłonna forma opodatkowania, gdyż nie wymaga prowadzenia ewidencji przychodów ani kosztów. Płaci się co miesiąc ustaloną w drodze decyzji przez Urząd Skarbowy kwotę podatku. Rozliczenie zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne PIT-16A składa się do 31 stycznia.


    Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania raz w roku - do 20 stycznia. Nasze biuro rachunkowe pomaga wybrać optymalny sposób opodatkowania w zależności od specyfiki prowadzonej działalności. W celu uzyskania dalszych informacji serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego.


Wstecz