Strona główna >> Usługi >> Rozliczanie dochodów z nieruchomości
ROZLICZANIE DOCHODÓW Z NIERUCHOMOŚCI
Dochody osiągane z nieruchomości
Dochody osiągane z nieruchomości można podzielić na:
- dochody z wynajmu nieruchomości
- dochody ze sprzedaży nieruchomości
Dochody z najmu
Jest kilka możliwości opodatkowania dochodów z wynajmu mieszkania:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych
- opodatkowanie ryczałtem
- opodatkowanie w działalności gospodarczej
Opodatkowanie dochodów z najmu na zasadach ogólnych
Domyślnym sposobem opodatkowania dochodów z najmu jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Dochody z najmu opodatkowuje się według stawek podatkowych 17% i 32%. Można odliczyć koszty. Zaliczki płaci się miesięcznie, a dochód rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT do końca kwietnia następnego roku podatkowego.
Opodatkowanie dochodów z najmu ryczałtem
Jest to najpopularniejsza i najprostsza forma opodatkowania najmu. Przychód z najmu opodatkowuje się według stawek podatkowych 8,5% oraz 12,5%. Nie można odliczyć kosztów. Zaliczki płaci się miesięcznie lub kwartalnie, a dochód rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT w terminie do końca lutego kolejnego roku podatkowego.
Opodatkowanie dochodów z najmu w działalności gospodarczej
Ten sposób opodatkowania wymaga zgłoszenia w CEIDG. Można wybrać opodatkowanie ryczałtem, na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub opodatkowanie podatkiem liniowym 19%. Można odliczyć koszty związane z prowadzeniem działalności. Dochód rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT w terminie do końca lutego lub do końca kwietnia następnego roku podatkowego w zależności od wybranej formy opodatkowania.
Sprzedaż mieszkania lub domu
Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od momentu ich nabycia podlega opodatkowaniu. Spsobem na uniknięcie podatku jest przeznaczenie dochodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Otrzymane środki należy w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży wydać na zakup albo budowę domu lub mieszkania.
Od 2019 roku pięcioletni okres, po którego upływie wolno sprzedawać nieruchomość bez podatku, będzie liczony od daty jej nabycia lub wybudowania przez spadkodawcę, a nie tak jak obecnie od dnia śmierci spadkodawcy.
Osoby owdowiałe lub rozwiedzione będą miały możliwość sprzedaży nieruchomości w ciągu pięciu lat od jej nabycia do majątku wspólnego, a nie jak dotychczas od dnia rozwodu lub owdowienia.
Po sprzedaży nieruchomości należy złożyć zeznanie do urzędu skarbowego. Nasze biuro pomaga w jego sporządzeniu.
Obowiązek złożenia zeznania podatkowego
Każda osoba, która osiągnęła w ubiegłym roku dochód powinna rozliczyć się z podatku składając zeznanie podatkowe według wzoru. Osoby opodatkowujące swoje dochody ryczałtem muszą to zrobić między 15. lutego, a ostatnim dniem lutego. Pozostałe osoby składają zeznania za zeszły rok do 30. kwietnia.
Należy to zrobić nawet wtedy, gdy dochód uzyskany w danym roku jest niższy niż kwota nie powodująca obowiązku zapłaty podatku tj. 3089 zł.
Rozliczenia roczne
Nasze biuro rachunkowe dokonuje rozliczeń podatku. Zapraszamy do kontaktu.
Ograniczony obowiązek podatkowy - osoby zagraniczne
W przypadku rezydentów (mających nieograniczony obowiązek podatkowy) opodatkowane są wszystkie dochody niezależnie od kraju ich osiągnięcia. W przypadku nierezydentów (nie mających miejsca zamieszkania w danym państwie) występuje ograniczony obowiązek podatkowy. Opodatkowane są tylko dochody osiągnięte w danym państwie np. dochody z nieruchomości położonej w danym państwie.
Do określenia wysokości podatku stosuje się wtedy odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego. Stanowią one, że dochód z nieruchomości położonej w danym państwie może być tam opodatkowany, z czego państwa oczywiście korzystają. Opodatkowanie w państwie położenia nieruchomości nie wyklucza jednak opodatkowania tego dochodu w państwie zamieszkania danej osoby. Stosuje się wtedy właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w umowie między konktretnymi państwami - położenia nieruchomości i zamieszkania podatnika.