Strona główna >> Dochody zagraniczne >> Rozliczanie dochodów z zagranicy
Rozliczanie dochodów z zagranicy w Polsce
Dochody z pracy
Osoby osiągające dochody za granicą będące polskimi rezydentami podatkowymi (których centrum interesów osobistych lub gospodarczych znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej) w większości przypadków muszą uwzględnić dochody zagraniczne w polskim rozliczeniu podatkowym. Zależy to od metody unikania podwójnego opodatkowania określonej w umowie z danym państwem.
Dochody z pracy osiagnięte w takich krajach jak Belgia (2019-2020 Fiche), Czechy (Potvrzeni), Dania, Finlandia, Francja (Bulletin de paie, Bulletin de salaire –
renumeration horair), Hiszpania (Certificado de retenciones e ingresos), Islandia (od 2014 roku), Kanada, Niemcy (RFN, NRF)(Lohnsteuerbescheinigung,
Norwegia (Lonns og trekkopgave, Tax return), Szwecja, Włochy (Dichiarazione) są zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale dochód zagraniczny wpływa na wysokość podatku od dochodu osiągniętego w Polsce.
Osoby, które osiągnęły przychody także w Polsce mają obowiązek rozliczenia tych przychodów w polskim rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36. Jeżeli jedynym przychodem był przychód w ww. krajach, to takiego obowiązku nie ma.
Dochód z pracy w Australii, Austrii (od 2019 roku) (Lohnzettel), Holandii (Jaaropgave), Rosji i USA (Stany Zjednoczone) (W-2) jest opodatkowany nie tylko w tych państwach, ale także w Polsce. Można jednak odliczyć część podatku zapłaconego w obcym państwie, przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą.
Osoby, które osiagnęły przychody w tych krajach muszą bezwzględnie rozliczyć się w polskim urzędzie skarbowym nawet wtedy, gdy w Polsce nie osiągnęły żadnych dochodów.
Zmiany 2020-2021
W 2020 roku nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania (na metodę proporcjonalnego odliczenia) dochodów z następujących krajów: Irlandia, Wielka Brytania (Anglia) (P45, P60), Litwa, Słowacja. Kolejna zmiana metody na metodę proporcjonalnego odliczenia nastąpiła w 2021 roku w stosunku do dochodów z Belgii (Fiche).
Odsetki i inne dochody kapitałowe
Nie wszyscy podatnicy wiedzą, że zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu podlegają w Polsce także odsetki, dywidendy i inne dochody kapitałowe uzyskane za granicą. Należy je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, nawet jeśli nie zostały opodatkowane za granicą (Australia, Holandia, Jersey).
Sprzedaż fotografii, grafik, reklamy
Dochody zagraniczne uzyskane: ze sprzedaży internetowej grafik, fotografii (Fotolia, Shutterstock itp.), reklamy www (Google AdSense, Youtube), książek (Amazon), dochody Patronite, dochody freelancer'ów, rezydenci polscy powinni wykazać w zeznaniu podatkowym i rozliczyć podatek. Można tu odliczyć w pewnym stopniu podatek zapłacony za granicą i wykazany np. w form 1042-S.
Wymiana informacji podatkowych między Polską a zagranicznymi urzędami skarbowymi
Dochody zagraniczne, z wyjątkiem podanym wcześniej, w większości przypadków należy wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym. Na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania polskie urzędy skarbowe otrzymują informacje o dochodach polskich obywateli pracujących za granicą. Podatnicy, którzy nie wykazali dochodów z zagranicy są wzywani do stawienia się w swoim urzędzie skarbowym w celu wyjaśnienia, dlaczego nie wypełnili swoich obowiązków podatkowych. Dotyczy to szczególnie podatników m.in. z Australii, Holandii, Islandii, Jersey. Przedawnienie zobowiązań podatkowych następuje dopiero po 5 latach.
Rozliczenie zagraniczne
Nasze biuro, znajdujące się w centrum Katowic, rozlicza dochody zagraniczne w Polsce. Sporządzenie PIT-36 z załącznikami (PIT/ZG, PIT/O, PIT/UZ i in.)
z zastosowaniem przysługujących ulg (w tym ulgi abolicyjnej) i odliczeń kosztuje w naszym biurze podatkowym od 80 zł w zależności
od kraju, ilości i rodzaju posiadanych dokumentów. Obsługujemy klientów nie tylko ze Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i Małopolski, ale także innych z regionów Polski oraz z zagranicy. Możliwe jest zlecenie pracy przez internet.
W celu uzyskania informacji serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub e-mailowego.
Zwrot podatku zagranicznego
Nasze katowickie biuro zajmuje się także procedurą zwrotu podatku zagranicznego